طرز تهیه مرنگ

آسان ترین راه طرز تهیه شیرینی مرنگ

با سلام امروز در خدمتتون هستیم تا در دسته بندی مقالات آموزش قنادی و شیرینی پزی، آسان ترین راه طرز تهیه شیرینی مرنگ و از صفر تا صد شیرینی مرنگ یا همان شیرینی پفکی را در اختیارتان قرار بدیم.

مرنگ از جذابترین شیرینی هایی است که هم برای تزئین کیک و هم به صورت جداگانه از آن استفاده میشود و مزه ی بی نظیری دارد.

اتمام موجودی

تا اطلاع ثانوی فروش این محصول متوقف شده است.

مرنگ چه نوع شیرینی است؟

مرنگ در واقع یک دسر و ترکیبی از سفیده تخم مرغ و شکر است که کاملا باهم مخلوط شده و هم خورده است. مرنگ هم برای تهیه کیک و شیرینی و هم برای تزئین بکار میرود.

این شیرینی خوشمزه اولین بار در شهر مرینگن سوئیس تهیه شده و به همین علت هم اسم آن مرنگ است و از اسم شهر استفاده شده است.

ولی به این هم باید اشاره کرد که دستور پخت این شیرینی کامل نبود و در اواخر قرن  شانزدهم توسط یک آشپز ایتالیایی کامل شد و بعد از آن یک آشپز فرانسوی اولین دستور پخت مرنگ را در کتابی منتشر کرد.

 

شیرینی مرنگ

3 مورد از معرفی ترین انواع مرنگ را بدانید!

همونطور که معلوم شد آشپز کشورهای مختلف دست به دست هم دادند تا توانستند رسپی های مختلفی را عرضه کنند با مرنگ ها جذاب مختلف!

 1. مرنگ فرانسوی
 2. مرنگ ایتالیایی
 3. مرنگ سوئیسی

یکی از بهترین شیرینی ها برای پذیرایی از مهمان!

مرنگ یکی از شیرینی های مناسب برای پذیرایی از مهمان و مناسب جشن ها و دورهمی هاست. از جذابیات های این شیرینی رنگی بودن آن هاست.

شیرینی های کوچک بسیار مورد توجه میزبان و مهمان قرار میگیرد زیرا هم میشود در ظروف مختلف آن را چیدمان کرد و هم خوردن آن راحت است و مهمان را موذب نمی کند.

تهیه شیرینی مرنگ یا شیرینی پفکی با آسان ترین روش

مواد لازم برای آسان ترین روش پختن شیرینی پفکی:

 1. تخم مرغ 4 عدد
 2. پودر قند یا پودر شکر 1 پیمانه و 3/4 پیمانه
 3. آبلیمو 1 قاشق چایی خوری یا پودر تارتار به میزان 1/2 قاشق چایی خوری

تهیه شیرینی پفکی مرنگ

مراحل 1 تا 5 تا شیرینی پفکی  را سرو کنید:

موحله اول : تخم مرغ ها را در فضا آزاد قرار دهید تا به دمای محیط برسد سپس سفیده و زرده را از هم جدا کرده و شروع به هم زدن سفیده ها کنید.

مرحله دوم : آبلیمو یا پودر تار تار را اضافه کنید و به همزدن ادامه دهید تا مخلوط پف کرده و دو برابر حالت اول شود.

مرحله سوم : پودر قند یا شکر را به تدریج اضافه کنید و هم بزنید. هم زدن را تا جایی ادامه دهید که کاملا ترکیب سفت شده و کش بیاید.

مرحله چهارم : کاغذ روغنی را در سینی فر قرار دهید . به کمک قیف و ماسوره ماده مرنگ را با فاصله از هم روی کاغذ روغنی قرار دهید و سینی را داخل فر قرار دهید.

مرحله پنجم : فر را که از قبل کمی گرم کرده اید روی دمای 150 درجه سانتی گراد قرار دهید و به مدت 35 الی 40 دقیقه بگذارید مرنگ ها بپزند و خشک شوند.

میتوانید با ترافل ها و … مرنگ ها را تزئین کنید و میل نمایید.

مواد لازم برای پختن مرنگ:

 1. پودر شکر یا پودر قند 2 پیمانه
 2. سفیده تخم مرغ  یک پیمانه
 3. پودر هل یا زعفران (بستگی به سلیقه ی خودتان دارد ) به میزان دلخواه
 4. وانیل مایع به اندازه چند قطره
 5. رنگ خوراکی به میزان لازم
 6. آب لیمو چند قطره

دستور تهیه مرنگ در چند مرحله کوتاه

اولین مرحله سفیده تخم مرغ ها را درون ظرفی ریخته و با مقدار کمی شکر هم بزنید تا زمانی هم زدن را ادامه دهید که کاملا پف کرده باشد.

زمانی که دیدید سفیده تخم مرغ پف کرده است هم زدن را متوقف کرده و شکر را به آن اضافه کنید در این مرحله شما باید زمان نسبتا زیادی را صرف هم زدن کنید تا وقتی که ترکیب کاملا سفت شده و به صورت کشدار درآید.

در ظرفی دیگر مقدار های مشخص شده آبلیمو ، هل یا هر اسانسی متناسب با سلیقه خودتان . وانیل را مخلوط کرده و به ترکیب اضافه کنید.

دقت داشته باشید بعد از اضافه کردن هر ماده ای باید تا جایی همزدن را ادامه دهید که ماده ای که جدید اضافه شده کاملا در ترکیب پخش شود.

اگر مایل به رنگی بودن مرنگ ها دارید الان وقتش است و باید رنگ را به مقدار مورد نیاز و چشمی به مخلوط اضافه کنید.

روی سطح سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید که کاغذ های روغنی را میتوانید از مغازه های فروش لوازم قنادی تهیه کنید .

ترکیبی که حاضر کردید را درون قیف بریزید و به کمک ماسوره به هر شکلی که دوست دارید شیرینی داشته باشد روی کاغذ روغنی با فاصله از هم قرار دهید.

فر را روی دما 120 درجه قرار داده و سینی را درون فر قرار دهید و برای حدودا 20 دقیقه به مرنگ ها زمان بدهید تا آماده شوند حالا مرنگ شما آماده می باشد و میتوانید آن را تزئین و سرو کنید.

درست کردن شیرینی مرنگ

درست کردن مرنگ در فصول سرد بدون نیاز به فر

در فصل های سرد میتوانید وسایل گرمایشی مثل شوفاز یا بخاری را جایگزین فر کنید!

با استفاده از بخاری یا شوفاژ شما زمان بیشتری برای تهیه مرنگ باید بگذارید و هر لحظه یان رنگی های کوچولو شمارو تحریک میکند که دیگر صبر کنید و به هر صورتی که هست آن را سرو کنید.

ولی خب باعث میشود شما نگران سوختن آن نباشید و هر لحظه فر را چک نکنید.

برای استفاده از بخاری یا شوفاژ بعد از اینکه مرنگ ها را روی سینی چیدید سینی را روی بخار یا شوفاژ قرار دهید و حاقل بگذارید 4 ساعت آنجا بماند تا 24 ساعت مینوانید بگذارید روی حرارت بخری بماند و ترد تر شود .

دیدگاه کلی نسب به انواع مرنگ ها

در انواع مرنگ ها گاهی نسبت سفیده تخم مرغ و شکر متفاوت است و میتواند در دمایی که سرو میشود باهم تفاوت داشته باشند.

همچنین در نظر داشته باشیم که با توجه به اینکه این مرنگ ها با هم فرق دارند ولی در خیلی از مراحل شبیه به هم هستند.

مرنگ فرانسوی

برخلاف دو نوع دیگر در این مورد از حرارت استفاده نمیشود و به همین دلیل آن را مرنگ سرد( Meringue froide) هم می نامند.

با هم زدن سفیده تخم مرغ و مقدار کمی شکر شروع کرده تا مقداری پف کنند سپس مقدار شکر در نظر گرفته شده را اضافه میکنیم تا کاملا سفت شود و با گذشتن کمی زمان مرنگ شما آماده است.

مرنگ ایتالیایی

ابتدا سفیده تخم مرغ ۳۰۰ گرم، شکر ۸۰ گرم برای حل شدن با سفیده تخم مرغ، شکر برای شربت ۳۳۰ گرم و آب به مقدار ۱۱۰ گرم را تهیه کنید.

سفیده های تخم مرغ و مقدار 80 گرم شکر را با هم مخلوط کنید تا سفت شود و در ظرفی دیگر آب و 330 گرم شکر را در دمای 117 درجه سانتی گراد مخلوط کنید تا به حالت شربت درآید.

سپس مخلوط شربت را به آرامی به سفیده تخم مرغ اضافه میکنید تا جایی که مخلوط سفت تر شود و گرما شربت از بین برود.

مرنگ سوئیسی

دو برابر وزن سفیده تخم مرغ، شکر تهیه کنید و درون ظرفی بریزید سپس این ظرف داخل ظرف دگر که نسوز است و مقدار آب درون آن هست قرار دهید.

روی شعله کمی قرار دهید و به همزدن ادامه دهید تا سفت شود به این دلیل است که این مرنگ را مرنگ گرم هم می نامند.

یادآوری مخصوص قناد ها

 1. موادی که میخواهید استفاده کنید که به صورت مایع باشد و چه به صورت پودر و جامد قبل از شروع به کار در محیط قرار دهید تا به دمای محیط برسند.
 2. در ظروفی که میخواهید کار کنید حواستان باشد کاملا تمیز باشند و لکه های چربی روی آن ها نمانده باشد همچنین برای بعضی از مراحل کیک پزی در ظروفمان نباید قطرات آب باشد و کاملا خشک باشند.
 3. در هنگام جدا کرد سفیده و زرده ی تخم مرغ حواستان باشد پوست تخم مرغ داخل آنها نباشد و بهتری است دانه به دانه تخم مرغ ها را در پیاله بشکانید و سپس به ظرف اصلی اضافه کنید.
 4. زمانی که در رسپی میگویند کش دار یا سفت شود یعنی اگر ظرف را برگردانید ترکیب نریزد و یا وقتی که قاشقی که در آن است را خارج کنید ماده با آن کشیده شود و تیز بماند.
 5. شیرینی مرنگ نیاز به پایین ترین دما دارد و شیرینی است که با حرارت کم پخته میشود.
 6. پودر یا کرم تارتار برای منسجم کردن سفیده تخم مرغ استفاده میشود تا پایداری به دست آورد در این رسپی آبلیمو هم همین خاصیت را دارد.

امیدوارم مطلب مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد و بتوانید شیرینی های رنگی و با نمک را در منزل تهیه کنید و میزتان را قشنگ تر کرده باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *